Templates by BIGtheme NET
Anasayfa » Telekom » 4.5g Lideri Vodafone’dan İletişim Servisleri Atağı
vodafone

4.5g Lideri Vodafone’dan İletişim Servisleri Atağı

Dijital bağlantılı yaşamı kolay ve erişilebilir kılma stratejisiyle yatırımlarını artıran Vodafone, Türkiye’de bir ilki daha gerçekleştirdi.

Vodafone, kullanıcılarına sunduğu 4.5G uygulamaları Call+ ve Message+ ile Dünya GSM Birliği (GSMA) tarafından hayata geçirilen Zengin İletişim Servisleri (Rich Communications Services – RCS) platformunu Türkiye’de kullanan ilk ve tek operatör oldu.

1 Temmuz 2016 Türkiye’nin Dijital Dönüşümü’ne liderlik etme vizyonuyla faaliyet gösteren Vodafone, Zengin İletişim Servisleri (Rich Communications Services-RCS) platformunu Türkiye’de kullanan ilk ve tek operatör oldu.

Dünya GSM Birliği (GSMA) tarafından oluşturulan, dünyada birçok operatör tarafından desteklenen Zengin İletişim Servisleri platformu, tüm akıllı cihazlardan anlık fotoğraf, video, ses kaydı gibi zengin medya içeriklerinin paylaşılmasını sağlayan iletişim platformu görevi görüyor.

RCS platformu, kullanıcılara yüksek kaliteli ses aktarımı dışında mobil uygulama mağazalarından ücretsiz olarak indirilebilen “Vodafone Call+” ve “Vodafone Message+” uygulamaları ile hem arama öncesinde, hem de arama sırasında ve sonrasında olmak üzere birçok özelliği kullanma imkanı tanıyor ve hayatı kolaylaştırıyor.

Vodafone’un RCS platformu altında global çapta sunduğu özelliklerden 15 ülkedeki 10 milyonu aşkın abonesi faydalanıyor. Vodafone’un Türkiye’deki abonelerine de sunduğu 4.5G uygulamaları Vodafone Call+ ve Vodafone Message+, Android ve iOS uygulama mağazalarından ücretsiz olarak indirilebiliyor.

Ender Buruk: Yoğun iş temposundaki kullanıcıların hayatını kolaylaştırıyoruz

Zengin RCS platformunu Türkiye’de kullanan ilk ve tek operatör olarak tüm Vodafone abonelerini bu deneyimi yaşamaya davet eden Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Ender Buruk, şunları söyledi:

“Türkiye’nin Dijital Dönüşümü’ne liderlik etme vizyonumuz doğrultusunda, abonelerimizi en yeni teknolojik uygulamalarla buluşturmaya devam ediyoruz. Bu kapsamda, Vodafone Grubu’nun global tecrübelerine dayanarak, yeni nesil uygulama ve özellikleri en hızlı şekilde Türkiye’ye de sunuyor, abonelerimizin mobil iletişim teknolojilerinin tüm avantajlarını herkesten önce Vodafone farkıyla deneyimlemelerini hedefliyoruz. Hem kapsama hem de abone sayısı açısından 4.5G’nin lider operatörüyüz. Şimdi de abonelerimize sunduğumuz 4.5G uygulamaları Vodafone Call+ ve Vodafone Message+ ile RCS platformunu Türkiye’de kullanan ilk ve tek operatör olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Vodafone olarak, müşterilerimizi faaliyetlerimizin odak noktasına alarak hizmete sunduğumuz bu özellikler, çoğu zaman şehrin ve iş hayatının yoğun temposunda aramalara cevap veremeyen ve farklı iletişim ihtiyaçlarını karşılayamayan kullanıcılarımıza büyük avantaj sağlıyor. Bu platform abonelerimizin gelen aramaların önem derecesini bilmelerini, arama sırasında ihtiyaçları olan fotoğraf, video gibi birçok içeriği alıp gönderebilmelerine imkan tanıyor. Platformun sunduğu avantajlar bununla da sınırlı kalmıyor, Call+ uygulamasını indiren abonelerimiz normal bir aramayı istediği an görüntülü konuşmaya çevirebiliyorlar. Ayrıca, telefon görüşmesi sırasında ihtiyaçları olan içeriklerin transferlerini de en hızlı şekilde gerçekleştirebiliyorlar. Konuşma sırasında paylaşılan tüm bu içeriklerin özeti de konuşma bitince kullanıcılara aktarılıyor ve unutulmasının önüne geçiliyor. Böylece, şehrin ve iş hayatının yoğun temposunu yaşayan tüm kullanıcılarımızın işlerini kolaylaştırıyoruz. Vodafone olarak, abonelerimizin hayatlarını kolaylaştırmaya yönelik teknolojik uygulama ve hizmetler sunmaya devam edeceğiz.”

EDİTÖRE NOT

TELEFON GÖRÜŞMELERİNDE YENİ ÇAĞ: CALL+

Yeni nesil arama uygulaması “Vodafone Call+” ile kullanıcılar, arama öncesinde aradıkları kişiyi hangi konu ile ilgili aradıklarını ve aramanın önem derecesini iletebiliyor. Arama ile ilgili bir fotoğraf ve konum bilgisi gibi içerikleri önceden gönderebiliyorlar. Böylece aranılan kişinin yoğunluğundan dolayı açamadığı telefonlara önem derecesine göre açılma imkanı sağlanıyor.

“Vodafone Call+” uygulamasının sağladığı avantajlardan bir diğeri ise normal bir aramayı istenildiği an görüntülü konuşmaya dönüştürebilmesi olarak dikkat çekiyor. Uygulamanın sunduğu bu özellik sayesinde Vodafone aboneleri, normal bir telefon konuşmasını görüntülü konuşmaya dönüştürebiliyor; fotoğraf, video, sesli mesaj, konum ve kontakt bilgileri paylaşabiliyor. Böylece sıradan bir telefon konuşması yerine zengin içerikli bir paylaşımda bulunulabiliyor.

Telefon konuşması sona erdikten sonra da paylaşılan içeriklerin özetini çıkaran uygulama, kullanıcılara konuşmanın hemen sonrasında bunların bir özetini sunuyor. Uygulama ile telefon konuşması sona erdikten sonra iki tarafın da paylaştığı tüm içerikler bir ekranda kullanıcıya aktarılıyor. Böylece paylaşılan hiçbir bilgi kaybolmadan kolay erişilebilir bir yerde saklanmış oluyor.

Vodafone Türkiye hakkında

Gelirler bakımından dünyanın en büyük uluslararası mobil iletişim şirketlerinden biri olan Vodafone Grubu’nun bünyesinde yer alan Vodafone Türkiye, 31 Mart 2016 itibariyle hizmet sunduğu 22,2 milyon abonesiyle Türkiye’nin ikinci büyük mobil iletişim şirketidir. Türkiye’nin ikinci en büyük uluslararası doğrudan yatırımı olan Vodafone Türkiye’nin bugüne kadar toplam yatırımları 18 milyar TL’yi aşmıştır. 2010’da Borusan Telekom’u bünyesine katan Vodafone Türkiye, 2011’de de Türkiye’nin en büyük alternatif telekom operatörlerinden Koç.net’i bünyesine dâhil etmiştir. Türkiye’nin Dijital Dönüşümüne liderlik etme vizyonu doğrultusunda bireylere ve kurumlara mobil ses, sabit ses, mobil internet, ADSL ve fiber hizmetleri sunan Vodafone Türkiye, yaklaşık 3.300’ü aşkın çalışan kadrosu, 1.200’ü aşkın perakende mağazası ve ekosisteminde bulunan 43.000 paydaşı ile faaliyet göstermektedir.

Vodafone Medya Merkezi: http://medyamerkezi.vodafone.com.tr

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*